Det seneste om Coronavirus og Parkinson

På Landsforeningens hjemmeside www.parkinson.dk skriver foreningens forskningsmedarbejder, professor Karen Østergaard om Parkinson i “en corona-tid”…. nedenfor et udpluk. Læse hele artiklen på foreningens hjemmeside…….

UDPLUK :
Parkinsonsymptomer overlapper ikke symptomer på infektion med coronavirus
Typiske symptomer på infektion med coronavirus er hoste og feber. Der kan forekomme muskelsmerter, træthed og utilpashed. I svære tilfælde vejrtrækningsproblemer og lungebetændelse. Personer med parkinson kan også have muskelsmerter og træthed. Men det man skal lægge vægt på som parkinsonpatient er, om der kommer nye symptomer til, altså hoste, feber og vejrtrækningsproblemer, som man ikke har haft før.”
Læs hele artiklen på : www.parkinson.dk. Diana Holm